فهرست مطالب

نقاشی ساختمان با رنگ مولتی کالر

Rate this post

در مکان های پرتردد و عمومی پر رفت و آمد مانند مترو , مدارس , سالن های کنفرانس , ادارات , بیمارستان ها و دانشگاه ها , موزه ها , فروشگاه ها , مدارس , مکان های تجاری , ساختمان های مسکونی …. مورد استفاده قرار می گیرد.نقاشی ساختمان با رنگ مولتی کالر که شامل یک پوشش دکوراتیو است. و لایه ای تزئینی که قابل اجرا بر روی ساختمان ها و منازل و دیوارهای گچی , سیمانی , رنگ , سنگ , شیشه , کاشی , پلاستیک , بتن , آهن و … می باشد. رنگ مولتی کالر دارای بافت سلولزی بسیار ریز و دارای تنوع بسیار بالا. که دارای چند رنگ به صورت رگه ای می باشد. که هر فردی با هر سلیقه ای می تواند نوعی از رنگ را انتخاب کند. 

از این رنگ می توان در پذیرایی و اتاق خواب ها , منازل مسکونی , تجاری , مدارس , دانشگاه , مترو , فرودگاه ها , هتل ها , موزه ها , مراکز اقامتی و داخل ساختمان راه پله ها , کابینت , تخت خواب , پاگرد ورودی , پارکینگ , ساختمان های تجاری و مسکونی , ادارات , بیمارستان ها , دانشگاه , مدارس و …. مورد استفاده قرار داد. و جلوه بسیار زیبا و خاصی رو به محیط می بخشد. همانند دیگر رنگ ها رنگ مولتی کالر نیز شامل معایب و مزایایی می باشد. که بسته به نوع سلیقه مشتری و مکان انتخابی جهت اجرای رنگ کاری می توان رنگ مورد نظر را انتخاب کرد. رنگ مولتی کالر شامل طرح ها و بافت های رنگی و بسیار متنوعی می باشد.

نقاشی ساختمان با رنگ مولتی کالر

 

مراحل اجرای رنگ مولتی کالر در ساختمان

۱- آماده سازی سطح زیر کار.
۲- انجام لکه گیری و برطرف کردن ایرادات سطح مورد نظر ( با استفاده از بتونه می توانید این کار را انجام دهید در برخی مواقع هم نیاز به این کار نیست. )
۳- اجرای نقاشی مولتی کالر بر روی دیوار یا سقف یا هر سطحی ( توجه داشته باشید که به دستگاه پیشرفته مخصوص یا همان اسپری گان ( آدمک ) نیاز است. )

 

آموزش نقاشی ساختمان با رنگ مولتی کالر

رنگ مولتی کالر بر روی سطوح گچ , بتن , فلزی , چوبی , آهنی , پلاستیکی , کاشی , شیشه ای … قابل اجراست. سطح دیوار یا هر سطحی که برای رنگ آمیزی انتخاب کرده اید. ابتدا به صورت کامل تمیز کنید. به طوری که سطح باید عاری از هر گونه  موادی مانند چربی , دوده , گرد و خاک باشد. چرا که وجود مواد اضافی باعث اجرای رنگ با کیفیت پایین می شود. بعد از اجرای رنگ نتیجه ی که حاصل می شود تقریبا غیر قابل قبول است. و باید در نظر داشت که عمر رنگ کوتاه تر و همچنین ظاهر نامناسبی را به همراه خواهد داشت.  اگر میخواهید بر روی سطوح فلزی مانند ستون , تخت , کابینت , درب و پنجره استفاده کنید. ابتدا ضایعات فلزی و زنگ زدگی را کاملا برطرف کنید. و سطح را جهت اجرای رنگ آماده کنید. یعنی بدون هیچ نوع مواد زائدی باشد. 

مرحله دیگر از نقاشی ساختمان لکه گیری می باشد که اگر نیاز بود بهتر است از رنگ پلاستیک ( شامل دو مرحله بتونه و رنگ پلاستیک می باشد ) جهت ارزان تر شدن هزینه عملیات لکه گیری سطح استفاده شود. اما رنگ پلاستیک از نظر قیمت ارزان تر است. و در صورت لزوم از بتونه پلاستیک جهت صاف کردن سطح و آماده ساده برای اجرای رنگ مولتی کالر به کار برده شود. اگر سطح دیوار نیاز به لکه گیری نداشت می توانید از بتونه پلاستیک استفاده نکنید. و مرحله دوم از رنگ پلاستیک را اجرا کنید.

 

نکته مهم

البته در برخی مواقع از رنگ روغنی هم جهت زیرسازی استفاده می شود. به این ترتیب که مثلا سطح گچی با استفاده از رنگ روغنی , روغن الیف و بتونه شود. سپس دو دست رنگ بر روی سطح اجرا شود. اگر میخواهید هزینه زیرسازی ارزانتر انجام شود می توانید از رنگ های پلاستیک یا اکریلیک استفاده کنید. برای اجرای رنگ مولتی کالر نیازی به حلال نیست اما در صورت لزوم می توان کمی آب به آن اضافه کرد به هیچ عنوان از حلال نفتی استفاده نکنید. البته در برخی مواقع از رنگ روغنی هم جهت زیرسازی استفاده می شود. 

 

نحوه اجرای رنگ مولتی کالر

برخلاف خیلی از رنگ ها اجرای رنگ مولتی کالر توسط اسپری گان های مخصوصی وجود دارد ( آدمک ) انجام می شود. و از قلم یا غلطک استفاده نمی شود. اگر چه نقاشان حرفه ای و با تجربه با ایجاد تغییراتی در پیستوله های معمولی رنگ را اجرا می کنند. ( که این کار توصیه نمی شود ). روش صحیح اسپری کردن با استفاده از دستگاه می باشد.

قبل از باز کردن قوطی رنگ خریداری شده را کاملا خوب تکان دهید و هیچگاه جسم خارجی را برای بهم زدن محتوای رنگ به کار نبرید. قبل از استفاده حتما دستگاه آدمک را بررسی کنید اگر کثیف باشد یا دارای رنگ های خشک شده قبلی است حتما تمیز شود زیرا تکه های رنگ در مسیر حرکت گیر کرده و مانع از خروج صحیح و خرد شدن فلک ( رگ های رنگ ) میشوند.  به این ترتیب که گالن رنگ به صورت مستیم داخل دیگ اسپری قرار داده می شود. فاصله ۳۰ سانتی با دیوار رعایت شود و مچ دست ها ثابت نگه داشته شود. نحوه اجرا رنگ به صورت عمودی و افقی باشد. و میزان فشار باد دستگاه اسپری مولتی کالر بر روی ۳ تنظیم شود.

 

مزایا و کاربرد رنگ مولتی کالر در نقاشی ساختمان

۱- مقاوم در برابر جذب گرد و غبار 

۲- مقاوم در برابر آب. ( به راحتی قابلیت شستشو با انواع مواد شوینده را دارد و در برابر رطوبت نیز مقاوم است. )

۳- قابل ترمیم سریع و آسان.

۴- مقاوم در برابر تابش نور خورشید , خراشیدگی , عدم پوسته شدن و پوشش دهی بسیار بالا.

۵- ضخامت بسیار کم.

۶- اجرای سریع رنگ با استفاده از دستگاه پیشرفته و فناوری جدیدی که به کار گرفته شده است. ( لوله ها و رادیاتور ها به راحتی رنگ آمیزی می شوند. )

۷- چسبندگی بسیار بالا بر روی سطوح های مختلف و به راحتی جدا نمی شونذ.

۸- بدون نیاز به حلال ( اگر هم نیاز باشد حلال آب کافیست )

۹- تنوع و گستردگی در رنگ برای سلایق مختلف و قابل اجرا بر روی تمام سطوح

۱۰- مقاوم بسیار بالا در برابر ضربه. (به دلیل قابلیت کششی که دارد نسبت به ترک های جزئی و تغییر حجم لایه زیرین مقاوم است. )

۱۱- بعد از اجرا در مدت کوتاهی بوی آن ازبین می رود. بنابراین نیاز به تخلیه مکان ندارد.

۱۲- در طی یک مرحله به راحتی می توان سطوح زیاد دیوار را رنگ آمیزی نمود. 

۱۳- می توانید اجرای رنگ را بر روی سطح های دور از دسترس نیز انجام دهید. ( به دلیل استفاده از تکنولوژی پشرفته. )

۱۴- به دلیل ساختار لایه به لایه رطوبت را از سطح خارج می کند. ( به سطح زیرین قابلیت تنفس می دهد. ) 

۱۵- در صورتی که بخشی از آن خراب یا آسیب دیده شود با هزینه کم درست شده. و به شکل عادی خود باز می گردد.

۱۶- به دلیل چسبندگی و پوشش دهی بسیار بالای این رنگ. می توان از آن در داخل ساختمان و در مکان هایی که خیلی از رنگ ها اجرا نمی شوند به راحتی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

معایب رنگ مولتی کالر در نقاشی ساختمان

۱- نیاز به زیرسازی با رنگ روغنی , رنگ پلاستیک و آکریلیک دارد.

۲- حتما باید توسط دستگاه اجرا شود و قابل اجرا با قلمو یا غلطک نیست.

۳- این رنگ بسیار جذاب و شیک است. ( اما مشکل واقعی زمانی شروع می شود که شما بخواهید رنگ پلاستیک یا رنگ روغنی را بر روی آن اجرا کنید. حال با سطوح پر از خلل و فرج و ناهموار چه باید بکنید؟ از طرفی این رنگ دارای چسبندگی بسیار بالا می باشد. در واقع با استفاده از این رنگ دیوار خود را یکبار استفاده کرده اید. و جهت اجرای رنگ نیاز به هزینه بالای زیرسازی می باشد. )

 

نقاشی ساختمان با رنگ مولتی کالر قیمت مناسب

 

کاربرد رنگ مولتی کالر

به عبارت دیگر این نوع رنگ یک رنگ دکوراتیو است که دارای ظاهری شیک و اسپرت می باشد. و در محیط های داخلی ساختمان مانند دیوار دفتر کار , مرکز آموزشی و بهداشتی , فروشگاه ها , راه پله ها , داخل منزل , پذیرایی , اتاق خواب کاربرد دارد. همچنین بر روی انواع سطوح آهن , شیشه , سنگ , کاشی , آجر , کنیتکس , پلاستیک , چوب , رنگ , آلومینیوم و … قابلیت اجرا دارد. مورد استفاده در لوازم خانگی مانند کابینت , تخت , میز , سطوح دکوراتیو و … می باشد. از کاربردهای بسیار جالب این نوع رنگ استفاده در مکان های شلوغ می باشد. برعکس خیلی از رنگ ها که در مکان های شلوغ کیفیت خود را از دست می دهند. این نوع رنگ به راحتی به فضای محیط جلوه ای زیبا می بخشد. کافیست یکبار از این رنگ استفاده کنید تا با خصوصیات بارز آن آشنا شوید.

رنگ های مورد نظر را طبق سلیقه دلخواه خودتان می توانید از کاتالوگ انتخاب کنید. اگر سطح زیر کار از نوع گچ باشد به مدت ۱ روز و اگر از نوع سیمان باشد به مدت ۳ روز طول می کشد تا کاملا خشک شود.

 

قابلیت شستشو

یکی از خصوصیت های این رنگ قابل شستشو بودن آن است. اما باید عنوان کرد که به صورت ۱۰۰% این قابلیت را ندارد گرچه در مقابل آب مقاوم است. در بیشتر موارد استفاده از کیلر روغنی قابلیت شستشوی کامل به این رنگ را نیز می دهد. اما باید در نظر داشت استفاده از کیلر روغنی ظاهر زرد رنگی را به نما و ظاهر می دهد. حتما جهت اعمال قابلیت هایی به این رنگ از یک نقاش و یا یک متخصص این کار کمک بخواهید. که البته بر روی هزینه نهایی نیز تاثیرگذار است. 

 

 

حلال رنگ مولتی کالر چیست؟

رنگ مولتی کالر برای آماده سازی به هیچ نوع حلال و رقیق کننده ای نیاز ندارد و خود به تنهایی قابل اجراست. در برخی موارد در صورت لزوم می توان از مقداری آب استفاده کرد. از این نظر می توان گفت از نظر اقتصادی و قیمت به صرفه می باشد. و به همین دلیل بوی نامطبوعی ندارد معمولا پس از یک روز بعد از اجر می توانید از خانه یا مکان با ظاهر جدید لذت ببرید. این رنگ بسیار جذاب و شیک است اما مشکل واقعی زمانی شروع می شود که شما بخواهید رنگ پلاستیک یا رنگ روغنی را بر روی آن اجرا کنید. حال با سطوح پر از خلل و فرج و ناهموار چه باید بکنید؟ در واقع با استفاده از این رنگ دیوار خود را یکبار استفاده کرده اید.

 

رنگ مولتی کالر برای اتاق خواب

دیوار های اتاق کودک زودتر لک یا کثیف می شوند. بهترین راه استفاده از رنگ مولتی کالر و یا روغنی می باشد. اما حال سوال این است رنگ روغنی مناسب تر است. یا مولتی کالر؟ رنگ مولتی کالر سطحی ناصاف و خشنی را به وجود می آورد. همچنین فضای داخلی اتاق را کوچک تر نمایش می دهد. برای رنگ آمیزی دوباره روی این رنگ باید هزینه ای زیادی را جهت از بین بردن رنگ انجام داد. رنگ مولتی کالر به راحتی از روی سطح دیوار یا سقف برداشته نمی شود. اما رنگ روغنی فضای محیط را بزرگتر نمایش می دهد. اگر بر روی سطح دیوار کثیف شده باشد یا لکه ای باشد به راحتی پاک میشود. بنابراین طبق توضیحات ارائه شده رنگ روغن برای اتاق خواب مناسب تر است. البته بسته به نوع سلیقه شما امکان انتخاب رنگ مولتی کالر وجود دارد. 

 

رنگ مولتی کالر برای پذیرایی

رنگ مولتی کالر معمولا برای محیط داخل خانه استفاده نمی شود. زیرا محیط منزل را کوچک تر نمایش می دهد. همانطور که گفته شد برای رنگ آمیزی مجدد باید دو برابر هزینه کنید. تا رنگ مولتی کالر از سطح دیوار برداشته شود. بنابراین رنگ مولتی کالر مناسب جهت رنگ آمیزی پذیرایی نیست. اما باز هم بسته به سلیقه شما می تواند در داخل منزل یا ساختمان مسکونی مورد استفاده قرار گیرد.

 

قیمت اجرای رنگ مولتی کالر

هزینه اجرای مولتی کالر بسته به مساحت و نوع زیر سازی متغیر است. چرا که اگر دیوار گچی باشد حتما باید توسط رنگ روغنی یا اکریلیک یا پلاستیک به صورت کامل رنگ آمیزی شود. و تمام عملیات بتونه کاری و اجرای دو سری رنگ انجام شود. سپس نوبت به اجرای رنگ مولتی کالر بر روی رنگ مولتی کالر می شود. اما اگر همه چیز آماده و بدون مشکل باشد می توان یک گالن رنگ مولتی کالر را به ۲۰ تا ۲۵ متر مربع رسانید. می توانید در زیر کار رنگ پلاستیک و یک گالن مولتی کالر برای ۸۲ تا ۱۰۰ متر مربع استفاده کنید. تا قیمت اجرای رنگ ارزان تر انجام شود. با انتخاب هر رنگی از روی کاتالوگ دقیقا همان رنگ قابل انجام می باشد. اما به صورت دقیق نمی توان تعرفه ای دقیقی از لیست قیمت های اجرای رنگ مولتی کالر ارائه داد.

 


  • جهت اطلاع از قیمت ها و مشاوره رایگان در مورد نقاشی ساختمان لطفا تماس بگیرید. ( در حال حاضر امکان ارائه خدمات در کلان شهرها و تمام شهرستان های ایران تهران , کرج , سنندج , اصفهان , شیراز , مارلیک , تبریز , آذربایجان شرقی و غربی , مشهد. )

       شماره های تماس :  ۰۹۱۲۷۹۲۹۶۸۱ – ۰۹۱۹۵۳۹۷۹۵۸