روانشناسی رنگ ها

در نقاشی ساختمان بعد از انتخاب نوع رنگهای ساختمانی ( رنگ اکریلیک , رنگ روغنی , رنگ بلکا , رنگ مولتی کالر … ) حال این سوال مطرح می شود که چه رنگی مناسب است؟ روانشناسی رنگ ها توسط روانشناسان بررسی شده است و تست های متنوعی طراحی و اجرا گردیده. این نتیجه اثبات شده است که انتخاب رنگ توسط انسان ها نشان دهنده شخصیت آن فرد می باشد. هر رنگی نشان دهنده یک سری خصوصیت در افراد می باشد. در واقع انتخاب رنگ حالات و خصوصیت های روانی و شخصیتی شخص را ابراز می کند. شاید تا الان فقط رنگ ها را طبق سلیقه انتخاب کرده اید و از خصوصیات آن ها چیزی نمی دانستید. با مطالعه روانشناسی رنگها به صورت جامع می توانید به راحتی رنگ های مورد استفاده برای نقاشی داخل ساختمان و نقاشی بیرون ساختمان را انتخاب کنید. و رنگ آمیزی اتاق ها و منزل یا محل کار را با آگاهی بیشتری انجام دهید. در ادامه ویژگی های یک سری از رنگ ها را بیان می کنیم.

 

تاثیر روانشناسی رنگ ها در زندگی

آگاهی و کسب اطلاعات از رنگ ها و تاثیر آن ها بسیار موثر است شما در تبلیغات , دکوراسیون داخلی , اتاق , سالن , منازل , نمای ساختمان و لباس برای این که انتخاب خوبی داشته باشید نیازمند داشتن دانش از رنگ ها هستید. کاربرد یک رنگ خاص در مکان مورد نظر می تواند بسیار سودمند باشد. همچنین انتخاب یک رنگ درست یک روش و راه حل در کاهش بیماری ها روانی محسوب می شود.

با شناخت انواع رنگ ها در رنگ آمیزی ساختمان و محیط اطراف با کسب اطلاعات در این موضوع می توانید بر روی کسب کار یا تیپ شخصیت و حتی افزایش انرژی خود تاثیر مثبتی بگذارید. انتخاب یک بازه رنگی برای شما, شخصیت شما را تعیین می کند بر فرض مثال بعضی از افراد رنگ هایی مانند قرمز , صورتی , زرشکی را انتخاب می کنند که این نوع انتخاب نشان دهنده شخصیت آن فرد می باشد. اما بهتر است که برای محل کار خود و یا منزل خود از رنگ هایی که ترکیبی بوده و دارای نشاط بیشتری هستند استفاده شود. تا علاوه بر داشتن یک نمای سبب افزایش مشتری شوند. چرا که داشتن یک محیط مناسب قدرت فروش را درصدی افزایش می دهد که این امر نیز نیازمند کسب اطلاعات درست در این زمینه می باشد.

 

انواع رنگ های سرد

این رنگ ها سبب ایجاد حس آرامش در افراد می شوند و معمولا افرادی که این نوع رنگ ها را انتخاب می کنند دارای شخصیت آرام هستند. انواع رنگ های سرد شامل:

 

رنگ سبز

این رنگ دارای حس آرامش بخشی بوده که همین امر سبب شده در بسیاری از مکان ها و طراحی های داخلی از آن استفاده شود. استفاده این رنگ به مدت طولاتی به کاهش تنش , حفظ صلح و آرامش کمک می کند.

رنگ بنفش

افزایش حس دانایی و احترام از خصوصیات این رنگ بوده و سبب ایجاد خلاقیت و افزایش مهارت می شود.

رنگ آبی

این رنگ باعث ایجاد صلح و اعتماد می شود که نشان دهنده شخصیت منطقی است همچنین افرادی که بیشتر به این رنگ علاقه دارند از خصوصیت وفاداری و صداقت برخوردار هستند. محلی که در منازل از این رنگ استفاده می شود, اتاق خواب ها هستند تا حس امنیت را افزایش دهد.

 

انواع رنگ های گرم

رنگ های گرم سبب ایجاد آرامش, عصبانیت و خصومت می شود از این نوع رنگ ها در رستوارن ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و اشتها را افزایش می دهد. رنگ های گرم شامل:

 

رنگ زرد

این رنگ سبب افزایش شادی می شود و متابولیسم بدن را افزایش می دهد. در اتاق هایی که دارای رنگ زرد بیشتری هستند افراد زودتر عصبی شده و انرژی آنها افزایش می یابد. بلند پروازی و پیشرفت از تیپ شخصیت هایی است که به رنگ زرد علاقه دارند.

رنگ قرمز

بیشتر افراد با خصوصیات این رنگ آشنا هستند حتما از خصوصیاتی مانند افزایش ضربان قلب و تحریک کنندگی این رنگ شنیده اید. بنابراین این رنگ سبب افزایش جنب و جوش بدن شده و در صورتی که رنگ قرمز بیشتر در محیط اطراف باشد سبب می شود فرد زودتر عصبی شود.

رنگ نارنجی

از خصوصیات این رنگ مثیت اندیشی و داشتن احتیاط می باشد. همچنین این رنگ نیز سبب افزایش اشتها در افراد می شود.

 

انواع رنگ های خنثی

رنگ های خنثی در دو نوع سفید و مشکی می باشند که در زیر خصوصیات هر کدام از آن ها را شرح می دهیم:

رنگ سفید

خلاقیت بالا , صلح و آرامش از خصوصیات افردای می باشد که به این رنگ علاقه دارند همچنین رنگ سفید نشان دهند پاکی و بی گناهی است.

رنگ مشکی

قدرت و سلطه گری از تیب شخصیت هایی است که به رنگ مشکی علاقه دارند.

 

روانشناسی رنگ و ارتباط آن با روان افراد

همانطور که قبلا اشاره شد افراد با توجه به رنگ هایی که انتخاب می کنند تا حدود بسیار زیادی شخصیت نزدیک به خصوصیات همون رنگ دارند. همچنین به کاربردن یک رنگ خاص در محیط اطراف سبب تغییر شخصیت می شود. از این رو افرادی که رنگ های شاداب و جذاب را انتخاب می کنند دارای انرژی و خلاقیت بیشتری هستند. و افراد بسیاری را به سمت خود جذب خواهد کرد.

بنابراین رنگ ها ابزار های روانشناختی قدرتمندی هستند. با استفاده از انتخاب رنگ ها و روانشناسی آن ها می توان پیام های مثبت و منفی را دریافت کرد. فروش خود را افزایش دهید, اعتماد به نفس را ایجاد کنید, آرامش داشته باشید , خلاقیت و پیشرفت داشته باشید , فضایی را آرام کنید. جالب است بدانید طبق مطالعاتی که انجام شده است انتخاب رنگ تا حدود بسیار زیادی به منطقه ای که زندگی می کنید بستگی دارد به عنوان مثال افرادی که در یک منطقه هستند بدون در نظر گرفتن نژاد و فرهنگ, انتخاب رنگ مشابهی را دارند.

 

 

رنگها نشان دهنده چه نوع شخصیتی هستند؟

در روانشناسی رنگ ها انتخاب هر رنگ نشان دهنده نوعی از حالات و روحیات است که در زیر به چند نمونه  از آن ها اشاره می کنیم:

رنگ سبز آرامش دهنده همچنین شادی آور است.

رنگ مشکی نشان دهنده سلطه گرایی و قدرت طلبی است.

رنگ صورتی یک رنگ رویایی و بسیار آرامش بخش است.

رنگ قرمز نشان دهنده عشق و پر شور بودن است.

رنگ آبی یک رنگ آرامش دهنده و صلح طلب است.

رنگ زرد باعث افزایش دادن تمرکز نیز می شود.

 


  • جهت دریافت مشاوره و بازدید رایگان با ما تماس بگیرید. انجام نقاشی ساختمان با انواع رنگ های ساختمانی , نقاشی ساختمان با رنگ جوتن , رنگ بلکا , رنگ مولتی کالر , رنگ اکریلیک , رنگ روغنی , رنگ مولتی کالر در تمام نقاط تهران . و شهرستان ها ( البرز , کرج , اصفهان , مشهد , آذربایجان , تبریز , گیلان , قزوین … )

شماره های تماس :  ۰۹۱۲۷۹۲۹۶۸۱ – ۰۹۱۹۵۳۹۷۹۵۸

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *